Rola krzemu w ciele człowieka
Krzem jest jednym z podstawowych pierwiastków których odpowiednie ilości niezbędne są dla zachowania zdrowia. Bierze udział w kluczowych procesach zachodzących w ciele, takich jak synteza naturalnego kolagenu. Pomaga tym samym w funkcjonowaniu wielu organów oraz utrzymaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci. Inną istotną funkcją krzemu jest hamowanie wchłaniania się aluminium w mózgu. Zbyt wysoki poziom aluminium w ciele może być przyczyną rozwoju choroby Alzheimera.
Z biegiem lat poziomy krzemu w organizmie maleją i wzrasta ryzyko wystąpienia jego niedoboru. Dotyczy to zwłaszcza osób po 35 roku życia.
Jakie mogą być symptomy i skutki niedoboru krzemu?
Do najczęstszych można zaliczyć:
· Przyspieszone starzenie skóry, skóra obwisła, pozbawiona jędrności i elastyczności
· Słabe, łamliwe włosy i paznokcie
· Osłabione stawy, zwiększone ryzyko wystąpienia artretyzmu i osteoporozy
· Zmieniona i osłabiona struktura kości skutkująca większym ryzykiem złamań
· Większe ryzyko wystąpienia kontuzji spowodowane ograniczoną zdolnością regeneracji tkanek mięśniowych
· Spowolnione gojenie ran i oparzeń
· Świąd lub egzema
· Zwiększone ryzyko rozwoju niektórych chorób neurologicznych, np. choroby Alzheimera
· Zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego
Co powoduje niedobory krzemu w naszym organizmie?
Główne przyczyny to m.in. naturalne procesy starzenia, niektóre schorzenia, ciąża, a także czynniki cywilizacyjne takie jak chroniczny stres. Duży wpływ mają także nawyki żywieniowe współczesnego człowieka. Dieta składająca się w coraz to większym stopniu z żywności przetworzonej często nie jest w stanie należycie zaspokoić naszych potrzeb żywieniowych. Przyczynia się do tego również stosowanie pestycydów i innych chemikaliów w rolnictwie, czego efektem są płody rolne z uboższą zawartością cennych mikroskładników.
Jak zatem należy uzupełniać poziomy krzemu?
Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć spożycie żywności wysoko przetworzonej na rzecz większej ilości warzyw, owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Warto także rozważyć suplementację krzemu przy użyciu odpowiedniego preparatu.
Suplementacja krzemu – jaki produkt wybrać?
Szukając dobrego krzemu warto zwrócić uwagę na jego formę w danym produkcie, jako że nie wszystkie są sobie równe. Zasadnicze różnice wynikają z biodostępności i stabilności cząsteczki poszczególnych form krzemu.
Te cechy wpływają na to w jakim stopniu i z jakim wysiłkiem nasz organizm będzie w stanie przyswoić dostarczaną substancję. Część powszechnych produktów z krzemem takich jak krzemionka koloidalna lub ekstrakty roślinne standaryzowane na krzemionkę cechują się niższą biodostępnością.
Badania naukowe jasno wskazują, że jedną z najbardziej biodostępnych form krzemu jest kwas krzemowy, którego wchłanialność wynosi ponad 40%. Niestety w koncentracji wyższej niż zaledwie 0,1% zaczyna on ulegać polimeryzacji, dlatego też powinien być stabilizowany.
Wysokiej jakości, skoncentrowany i stabilizowany kwas krzemowy oferuje Orgono Living Silica®.
Dlaczego Orgono Living Silica®?
Orgono Living Silica® to unikatowa formuła opracowana w Hiszpanii która pozwala w sprawdzony i skuteczny sposób suplementować wysokiej jakości, przyswajalny krzem.
Krzem Orgono® produkowany jest przy użyciu opatentowanej metody, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i kontroli, w tym normy GMP oraz ISO 22000. Pomyślnie przeszedł kompleksowe badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania i toksyczności. Posiada amerykański certyfikat bezpieczeństwa GRAS oraz pozbawiony GMO.
Co jeszcze wyróżnia krzem Orgono®?
To m.in. jego wysoka przyswajalność, dodatkowo wspierana przez mechanizm opóźnionego uwalniania. Proces mikrootoczkowania kwasu krzemowego Orgono® stabilizuje jego cząsteczki, dzięki czemu może być dostarczony do jelit w skutecznej, wysokiej koncentracji. To pozwala na utrzymanie większej przyswajalności niż większość podobnych produktów w kapsułkach.
To właśnie dzięki temu do skutecznej suplementacji wystarczy już niewielka dawka dzienna Orgono®!