Fosfatydyloseryna jest głównym składnikiem strukturalnym błon neuronalnych, gdzie pomaga w przewodzeniu impulsów elektrycznych i usprawnia pracę neuroprzekaźników biorących udział w uczeniu się, pamięci i nastroju. Jest to znakomity wybór dla osób poszukujących sposobu na wsparcie swojego układu nerwowego i jego funkcji poznawczych.
Wiele opublikowanych dowodów wskazuje, że fosfatydyloseryna odgrywa ważną rolę we wspomaganiu utrzymania dobrej pamięci i innych zdolności kognitywnych u osób w podeszłym wieku. U młodszych osób poprawia działanie neuronów w obrębie całej kory mózgowej.
Fosfatydyloseryna – pochodna seryny; należy do fosfolipidów; bierze udział w budowie i prawidłowym funkcjonowaniu błony komórkowej. Niezwykle ważna dla właściwego przebiegu wielu reakcji związanych z aktywnością układu nerwowego. Odpowiedni jej poziom warunkuje efektywność procesów uczenia się, kojarzenia i zapamiętywania.
Fosfatydyloseryna jest bardzo istotna, by pomóc neuronom w mózgu wspierać i utrzymywać funkcje pamięciowe i neuroplastyczność — czynną zdolność do zastępowania uszkodzonych neuronów nowymi. Komunikacja neuronów i neuroplastyczność zależą od zrównoważonego poziomu fosfatydyloseryny.
Utrzymywanie optymalnego spożywania fosfatydyloseryny jest decydujące w zapobieganiu, związanego z wiekiem, spadku zdolności kognitywnych. Nawet jeśli mamy do czynienia ze zdrową osobą dzisiaj, badania pokazują, że może ona doświadczyć radykalnego pogorszenia swoich zdolności kognitywnych przed osiągnięciem 70 lat.
Fosfatydyloseryna w badaniach naukowych
W 2003 roku, nawet uprzedzona Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przyznała fosfatydyloserynie status: “zatwierdzone oświadczenie zdrowotne”, pozwalając producentom suplementów podawać, że “spożywanie fosfatydyloseryny może zmniejszyć ryzyko demencji i zaburzeń kognitywnych u ludzi w podeszłym wieku”.
Badania wykazały, że fosfatydyloseryna może działać korzystnie na ludzi w każdym wieku. U osób w średnim i podeszłym wieku, fosfatydyloseryna zapobiega i cofa amnezję, łagodzi stres i niepokój. Wstępne badania pokazują, że fosfatydyloseryna może również oddziaływać korzystnie na dzieci, poprawiając ich uwagę, pomagając w nauce czy lecząc problemy behawioralne.
Fosfolipidy są ortomolekułami (naturalnie obecnymi w organizmie), odgrywającymi ważną rolę w komunikacji komórkowej w mózgu, są one również wymagane, by utrzymać płynność wszystkich błon komórkowych. Błony są “polami działania” każdej komórki, przeprowadzając między nimi komunikację i hormonalny sygnał transdukcji.
Pozytywny wpływ na zaburzenia kognitywne
Przedkliniczne badania i próby na ludziach pokazały, że fosfatydyloseryna może sprzyjająco wpłynąć na neuronowe błony, komórkowy metabolizm i poziomy neuroprzekaźników mózgowych, takich jak acetylocholina. Dwie metaanalizy licznych badań klinicznych pozwoliły wyciągnąć wnioski, że fosfatydyloseryna mogłaby przynieść znaczne korzyści dla kognitywnych funkcji, typowo ulegającym pogorszeniu wraz z wiekiem, wliczając w to poprawę koncentracji, pamięci, nauki czy zdolności wypowiadania się.
Dzięki podwyższaniu metabolizmu glukozy i stymulacji produkcji acetylocholiny i suplementacji fosfatydyloseryny, poprawie ulegają zdolności kognitywne u pacjentów doświadczających, związanych z wiekiem, zaburzeń pamięci czy innych oznak zaburzeń kognitywnych.
Dla sportowców
W suplementacji sportowej wykorzystuje się specyficzną właściwość fostatydyloseryny do obniżania poziomu kortyzolu, hormonu którego podwyższony poziom w osoczu wpływa destrukcyjnie na wiele tkanek, w tym na tkankę mięśniową.
Niektóre badania naukowe wykazały, że suplementacja seryną fosfatydową jest w stanie obniżyć poziom kortyzolu nawet o 30%, co ma znaczenie niebagatelne dla przebiegu procesów anabolicznych i katabolicznych i co za tym idzie dla ogólnie rozumianej formy sportowej.
Cholina – jest prekursorem acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za funkcje pamięci, logicznego rozumowania i zdolność koncentracji. Jest nazywana witaminą ożywiającą umysł. Wspomaga ona nie tylko pracę mózgu, ale również dba o zachowanie prawidłowej lepkości krwi, prawidłowy poziom cholesterolu, jest niezbędna w okresie niemowlęcym.
Inozytol – Wspomaga działanie układu nerwowego, powoduje efekt odprężenia w organizmie, aktywizuje neuroprzekaźniki, bierze udział w przemianie cholesterolu, wpływa pozytywnie na prawidłowy poziom glukozy we krwi, pomaga w niepłodności, problemach z łysieniem, ma pozytywny wpływ na problemy z ciśnieniem tętniczym.